To jego największa przygoda i jedna z najbardziej niezwykłych na świecie: 6 kwietnia Johan Ernst Nilson wyruszył na ekspedycję „Pole2Pole”. W ciągu 12 miesięcy przemierzy on trasę z Bieguna Północnego na Południowy w sposób całkowicie neutralny dla klimatu, tzn. z wykorzystaniem sił natury.
Podejmując decyzję dotyczącą ekwipunku podróżnik mógł skorzystać z technologii i wiedzy koncernu Audi: Nilson przetestował swój sprzęt w kanale powietrznym oraz w komorze zimna w Ingolstadt.
Technika lekkiej konstrukcji to jedna z dziedzin, w której Audi jest pionierem. Bardzo lekkie materiały pozwalają zmniejszyć ciężar samochodu, a co za tym idzie zużycie paliwa. Tą samą technologię zastosowano przy budowie innowacyjnych sań, z których Johan Ernst Nilson będzie korzystał w ostatnim, prawdopodobnie najtrudniejszym, etapie ekspedycji – przy pokonywaniu Antarktydy.
Tylko absolutnie precyzyjna konstrukcja umożliwia zbudowanie sań, które mają być wykorzystywane w tak ekstremalnych warunkach. Poruszanie się po lodzie i śniegu z maksymalną prędkością wymaga bardzo lekkich sań. Te zbudowane zostały z włókien węglowych. Istotne jest również zredukowanie do minimum tarcia, aby gładko poruszać się po szorstkim lodzie. „Chcieliśmy zbudować sanie, na których Johan Ernst Nilson będzie mógł polegać w czasie swojej podróży przez Antarktydę. Wykorzystaliśmy tylko i wyłącznie najnowocześniejsze materiały” powiedział Wolfgang Egger, szef stylistów koncernu Audi.
Odpowiednie przygotowanie się do tak ryzykownej wyprawy może decydować o życiu i śmierci. Aby się upewnić, że ekwipunek przetrwa działanie lodu, śniegu i silnego wiatru Johan Ernst Nilson przetestował swoje ubrania, namiot i śpiwór w komorze zimna i kanale powietrznym Audi. W obu można zasymulować arktyczne warunki, ponieważ tutaj normalnie testowane są samochody producenta z Ingolstadt. „W czasie jednego dnia spędzonego w Audi zdobyłem wiele doświadczeń, które będą dla mnie bardzo cenne podczas mojej wyprawy na Antarktydę.” powiedział Johan Ernst Nilson.
Podczas podróży przez północną, środkową i południową Amerykę, którą Nilson odbędzie na rowerze, Audi także wesprze Szweda: samochodem ekspedycyjnym dla zespołu kamerzystów oraz dziennikarzy towarzyszącym Nilsonowi będzie Audi Q5. Cała wyprawa potrwa rok.
Co łączy Audi z miłośnikiem przygód – pionierski duch oraz świadomość odpowiedzialności za środowisko naturalne. Producent samochodów z Ingolstadt postawił sobie za cel podążanie innowacyjną drogą. Lekka konstrukcja nadwozia, silniki TDI oraz stały napęd na cztery koła – quattro to najbardziej znane przykłady. Audi angażuje się jednak również w działania nie związane bezpośrednio z motoryzacją. I tak koncern bierze udział w programie DESERTEC, który rozpatruje np. ideę pozyskiwania energii na północno-afrykańskiej pustyni i przesyłania jej do Europy. Oprócz tego w roku 2009 Audi założyło własną fundację dla ochrony środowiska naturalnego. Fundacja ta wspiera wszelkie aktywności rozwoju nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska technologii.
Również Johan Ernst Nilson wspiera środowisko naturalne. Podczas podróży przez USA planuje odwiedzić instytucje charytatywne i swoimi wykładami zwiększyć świadomość odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Nilson wziął dotychczas udział w wyprawach w ponad 100 krajach, zawsze w ekstremalnych warunkach. Ta wyprawa będzie jednak największą ze wszystkich. Na stronie internetowej: www.audi.com/ar2010/pole2pole można śledzić losy podróży Johana Ernsta Nilsona i dowiedzieć się jak wyglądały przygotowania szwedzkiego podróżnika i Audi do wyprawy.
Etapy ekspedycji „Pole2Pole”:
1. Z Bieguna Północnego do północnego krańca Grenlandii (narty)
2. Z północnego krańca Grenlandii do Thule Airgbase (sanie ciągnięte przez psy)
3. Z Thule Airbase do Ottawy (jacht)
4. Z Ottawy do Patagonii (rower)
5. Z Patagonii na Antarktydę (jacht)
6. Przez Antarktydę (Kite Surfing)